Dohnyzs
Egy cigi nem a vilg? Dntsd el magad. Mi zajlik le az emberben egy cigi elszvsakor?
A elsõ cigi szinte senkinek nem okoz rmet. Az ember bdsnek, fojtnak s melytõnek tallja. Ez nem vletlen. A dohny a szervezetre kros anyagokat tartalmaz, amihez ugyan hozz lehet szokni, de az egszsget minden egyes szl, az elsõtõl az utolsig egyforma mrtkben roncsolja, fggetlenl attl, hogy az ember rzi-e a kellemetlen mellkhatsokat (szdls, hnyinger, elesettsg rzs) vagy sem. Mik ezek a kros anyagok?
Elsõsorban a nikotin. A nikotin akr vad sci-fik fõszereplõje is lehetne, ugyanis alattomosan lõ mreg. Lassan, de biztosan vgez gyantlan ldozatval. A nikotin a dohny legnagyobb hats alkoteleme. Belgzskor a szervezet a nikotin mintegy 90 %-t elnyeli. Felszvdik a szjban, a lgutakban, tdõben s gyomorban. A Nikotin kzvetlenl nveli a pulzusszmot, emeli a vrnyomst, szûkti a bõr kisereit, megvltoztatja a vr sszettelt s az anyagcsert. Ezek hossz tvon szmos nagyon slyos betegsg kialakulsrt felelõsek. Ami nagyon fontos egy fiatal dohnyos szmra is: a krnikus lgzsi nehzsgek mr nagyon korn, a dohnyzs elkezdse utn egy-kt vvel kimutathatk! A kros folyamat hamar megindul, viszont - szerencsre - megllthat. Az igen gyakori szv- s rrendszeri betegsgek, valamint a feklybetegsg neked nem mondanak semmit, tudjuk. Nem is a te problmd, ez valban idõsebb dohnyosoknl szmt gyakori halloknak. Viszont nem kell neked bemutatni a rosszindulat daganatokat, a rkos betegsgeket, amelyek puszta hallsra is rosszul lesz az ember. Nos, a dohnyzk krben a tdõrk 10-15-szr, a ggerk 20-30-szor gyakrabban fordulnak elõ, mint a nemdohnyzknl. Ez azrt sokkol, nem?
Egy kis szmols... Ne flj, nem matematika feladatot kell megoldanod, csak gondolkodj el az albbi szmokon. Egy cigarettban ltalban 1 gramm dohny van. Ez a mennyisg egyszzalkos nikotintartalom esetben 10 milligramm nikotint tartalmaz. Ha a dohnyos a fstt leszvja a tdejre, akkor a nikotintartalomnak 80-90 szzalka, ha csak pfkel, akkor krlbell 10 szzalka szvdik fel a szervezetbe. Egy rendszeres dohnyos egy ra alatt 20 mg nikotint visel el, mg a nemdohnyosra mr nhny mg is mrgezõ hatssal lehet. Nem nehz kikvetkeztetni, hogy hsz szl cigi az egyik embernek egy "megszokott" adag mregnek szmt, a msiknak akr vgzetes rosszulltet is okozhat. s ez csak egyetlen doboz cigaretta!
Mit kell tudni a msik sszetevõrõl, a ktrnyanyagokrl? Kpze1j el 1 kg ktrnyt! Ez nem olyan nehz, mint elsõ hallsra ltszik. Egy felnõtt frfi sszetartott tenyerben elfrne, bds, fekete s ragacsos anyag. A Nyolcadik utas, a hallban lthattunk ilyesmit. No, most ezt kpzeld el egy ember tdejben. Nem vicc, egy tlagos dohnyos tdejbe tz v alatt 1 kg ktrny jut be. A tdõszûrsen a beteg tdõ kpe szinte fekete, ellenttben az egszsgesekvel, ahol a kp tlthat, rajzos. De mi is a ktrny? A dohnyfst sokfle sznhidrognt tartalmaz, amelyek ktrny formjban jutnak be a szervezetbe. Mreg. Szmos betegsg forrsa.
A harmadik sszetevõ: a sznmonoxid. A cigit szv ember vrnek jelentõs rsze nem oxignt, hanem sznmonoxidot juttat el a szervekhez. Kpzeld csak el, hogyan kpesek gy a sejtek mûkdni! Az oxign tarts hinya megzavarhatja a nvekedst s a sebgygyulst, valamint a tpanyagok felvtelt. A sznmonoxid befolysolja a szvmûkdst, s a vr sszettelben a dohnyzs hatsra bekvetkezõ egyb vltozsokkal egytt elõsegti zsrszerû anyagok lerakdst az rfalakban. Ez a folyamat a verõerek elzrdshoz vezethet, s szvkrosodst vagy ms jelentõs keringsi zavart okoz. |